Lymfatická uzlina:
Lymfatická uzlina je orgán kulovitého či oválného tvaru, který se nachází v průběhu lymfatických cév a slouží jako biologický filtr lymfy. Celkový počet v lidském těle se odhaduje na cca 600. Fyziologicky se jejich velikost pohybuje od 1-15mm(v závislosti na lokalizaci). Hrají podstatnou roli v obraně organizmu proti mikrobům i nádorovým buňkám.
Obecně uznávaný rozměr uzliny, které se osvědčil v odlišení patologické od fyziologické uzliny, je 1,5 cm. Otázkou zásadního významu však je, v jaké lokalizaci se mírně zvětšené uzliny nacházejí. V třísle a v podpaží mohou být i za fyziologického stavu uzliny až velikosti hrášku (0.5 – 1,0 cm), zatímco v oblasti nadklíčkové nebo podél karotid je nutno již uzliny této velikosti hodnotit jednoznačně jako patologické.
POHMAT
Při vyšetřování uzlin pohmatem se hodnotí:
- velikost
- lokalizace
- konzistence (rozlišujeme konzistenci měkkou, elastickou a tvrdou)
Při akutním zánětu jsou uzliny obvykle měkké a většinou bolestivé při palpaci. Uzliny u maligních lymfomů jsou obvykle středě tvrdé (elastické), u metastáz karcinomů, případně na podkladě lymfogranulomu, jsou obvykle tvrdé. Palpační bolestivost (typická u zánětlivých onemocnění).
Patologicky zvětšené uzliny mohou být navzájem srostlé, v tom případě se hovoří o paketech uzlin. Pokud jsou srostlé se spodinou či s kůží, výsledkem je jejich omezená či vymizelá pohyblivost proti spodině a proti kůži.
Základní skupiny povrchově vyšetřitelných uzlin:
- uzliny hlavy (preaurikulární, retroaurikulární, mentální, occipitální, submandibulární)
obr. vyšetření uzlin retroaurikulárních, retromandibulárních, submandibulárních, submentálních
- uzliny krku (podél kývačů)
obr. vyšetření uzlin krku podél kývačů
- uzliny na hrudníku(axilární, supraklavikulární)
obr. vyšetření uzlin supraklavikulárních
• uzliny inguinální a femorální
Nejčastější příčiny zvětšení uzlin: